Go Law Org Logo

Договір транспортного експедірування

За договором транспортного експедирування експедитор зобов'язується за плату та за рахунок клієнта виконати або організувати виконання певних договором експедиції послуг, пов'язаних із перевезенням вантажу.

Тобто між перевізником та вантажовласником виникає посередник, який професійно організує сам процес перевезення. Хоча в результаті замовник отримує саме перевезення.

Транспортно-експедиторську діяльність можуть займатися як спеціалізовані підприємства, організації, і інші суб'єкти господарювання. Законодавство не вимагає отримання ліцензії на транспортно-експедиторські послуги, за винятком випадків, коли експедитор самостійно здійснює послуги перевезення, що підлягають ліцензуванню.

Договори транспортної експедиції укладаються у письмовій формі.

У договорі з експедитором необхідно затвердити такі умови, які чітко вказували б на те, що це саме договір на експедирування, а не про перевезення вантажу. Адже ці договори мають суттєві відмінності.

Так, відповідальність експедитора (наприклад, за несвоєчасну доставку вантажу, за пошкодження чи втрату вантажу) набагато більша, ніж відповідальність перевізника. Особливо це стосується міжнародних перевезень.

Відповідно до українського законодавства, обсяг послуг, які може надавати експедитор не лімітований, і в рамках одного договору може бути передбачено надання різноманітних послуг.

Експедирування включає укладання всіх необхідних договорів, у тому числі договору на перевезення, оформлення документів, сплату мит та інших обов'язкових платежів, забезпечення збереження вантажу в процесі перевезення та до передачі його вантажоодержувачу та інші.

Експедитор може діяти як представник замовника та укладати договори перевезення та інші договори від імені замовника (тобто створювати правові наслідки не для себе, а для замовника – відправника вантажу) або діяти самостійно на основі договору та укладати договори від свого імені. Таким чином, договір експедирування може бути різновидом договору доручення або договору комісії.

Якщо договорі на експедирування відсутня умова, за яким експедитору забороняється запрошувати третіх осіб до виконання умов договору, це означає, що експедитор вправі це зробити за власним бажанням. Проте, у разі експедитор відповідає за дії третіх осіб, якщо у договорі не зазначено інакше.

Законом передбачено низку істотних умов договору про надання транспортно-експедиторських послуг, тобто умов, за відсутності яких договір вважається не укладеним.

Такими умовами є:

Договір про транспортне експедирування може також містити такі умови:

За належне виконання договору транспортного експедирування клієнт сплачує експедитору плату, яка оплачується окремо від компенсації витрат експедитора. Не включаються до оплати витрати на послуги, роботи інших осіб, залучених до виконання договору, на збори, обов'язкові платежі, що сплачуються під час виконання договору.

Зазначені витрати мають бути підтверджені документально.

Доказом надання експедитором послуг є єдиний транспортний документ або комплект документів, що відображають шлях вантажу, а підтвердженням витрат експедитора є документи – рахунки, накладні тощо, видані суб'єктами господарювання, які залучалися до договору експедирування.

Також варто зупинитися на деяких важливих та корисних правах експедитора.

Одним з таких є право відступати від вказівок клієнта в порядку, передбаченому договором. Це означає, що хоча експедитор і отримує від клієнта вказівки щодо організації перевезення, проте має право вчиняти ефективні на його думку дії, ніж ті, що з клієнтом обумовлені.

Також експедитор має право на відшкодування не тільки узгоджених із клієнтом витрат, а й додаткових витрат, що виникли при виконанні договору, якщо такі витрати здійснювалися на користь клієнта, та якщо обсяг таких можливих додаткових витрат був заздалегідь з клієнтом узгоджений. Якщо клієнт не сплачує експедитору плату за його послуги та не відшкодовує витрати, останній має право затримати вантаж до моменту оплати витрат.

З приводу відповідальності експедитора варто зауважити, що права та обов'язки перевізника та експедитора є самостійними, а отже, кожен відповідає за своє.

Під час укладання договору з пунктом про відповідальність сторін необхідно підійти дуже ретельно. Адже ні Цивільним кодексом України, ні ЗУ «Про транспортно-експедиторську діяльність» межі відповідальності сторін чітко не визначено. Тому, щоб запобігти виникненню можливих проблем, докладно поясніть і напишіть хто за що відповідає у разі завдання збитків та невиконання зобов'язань.


У цьому слід пам'ятати головне – здійснюючи перевезення власними силами експедитор відповідає за безпеку вантажу.

У разі укладання експедитором договору на здійснення перевезення з перевізником останній несе відповідальність за збереження вантажу, а пред'явити вимогу йому на відшкодування збитків у разі пошкодження або втрати вантажу може клієнт, а не експедитор.

Особливу увагу при транспортно-експедиторському обслуговуванні слід звернути на страхування вантажу, умови страхування та межі відповідальності страхової компанії. Відповідні умови слід зазначити у договорах на транспортно-експедиторське обслуговування, щоб зобов'язання страхової компанії не були меншими, ніж зобов'язання експедитора перед клієнтом.