Go Law Org Logo

Як оскаржити дарчу

До договору дарування потрібно поставитися серйозно і укладати його однозначно варто лише тоді, коли ви готові повністю і назавжди розлучитися зі своєю власністю, не ставлячи новому власнику жодних умов, недотримання яких може надалі змінити вашу думку.

Подароване майно купується новим власником одразу після оформлення всіх документів у нотаріуса. І про це треба знати та пам'ятати.

Якщо ви раптом передумали раптово дарувати майно і хочете розірвати договір дарування, потрібно знати, що в загальному порядку розірвання договору дарування квартири або іншої нерухомості в односторонньому порядку не допускається.

Посилання на те, що ви щось не до кінця зрозуміли, не знали, що вам обіцяли, на жаль, не працюють.

Помилка внаслідок власної недбалості, незнання закону або неправильного його тлумачення однією зі сторін не є підставою для визнання правочину недійсним.

Випадки, коли можна вимагати розірвання договору дарування:

Якщо ж зазначених обставин немає, залишається сподіватися на визнання судом договору дарування недійсним.

Існує кілька вимог, порушення яких дає підстави для визнання правочину недійсним (нікчемним або оспорюваним):

  1. Зміст правочину не може суперечити Цивільному кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави та суспільства, його моральним принципам.

  2. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності.

  3. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним та відповідати його внутрішній волі.

  4. Угода повинна здійснюватися у формі, встановленій законом.

  5. Угода має бути спрямована на реальний наступ правових наслідків, зумовлених нею.

  6. Угода, що здійснюється батьками (усиновлювачами), не може суперечити правам та інтересам їх малолітніх, неповнолітніх чи непрацездатних дітей.

Ось поширені ситуації, коли звертаються до суду про визнання договору дарування недійсним.

Головним елементом такого правочину є вільне волевиявлення та його відповідність внутрішній волі сторін, спрямована на настання певних наслідків. Тому, насамперед, слід встановлювати, на що саме була спрямована воля сторін, чи була справжня свобода на укладення договору дарування чи не укладено таку угоду з метою приховати іншу угоду.

Обов'язковою ознакою договору дарування є безоплатність, що теж є дуже важливим моментом, оскільки сторони часто забувають про це і намагаються відплатний договір оформити як договір дарування.

Якщо договором дарування встановлено будь-який взаємний борг, це автоматично виключає ознака безоплатності, цим перетворюючи зазначений договір на будь-який інший відплатний договір.

У таких справах суд перевіряє факт прочитання тексту договору, що оспорюється, дарування та роз'яснення нотаріусом суті договору; вік позивача, його стан здоров'я та необхідність у зв'язку з цим у догляді та сторонній допомозі; наявність у позивача спірного житла як єдиного; відсутність фактичної передачі спірного нерухомого майна за оспорюваним договором дарування дарувальником обдарованому та продовження позивачем проживати у спірній квартирі після укладання договору дарування; або відбулася фактична передача будинку за умовами договору дарування (зокрема передача ключів), чи позивач здійснює особисто оплату комунальних послуг.