Go Law Org Logo

Ліцензійний договір на програмне забезпечення

Ліцензійний договір є ключовим договором в ІТ-індустрії та широко використовується для дистрибуції програмного забезпечення.

Зміст цього договору має значення для врегулювання відносин між сторонами, забезпечення належного виконання його умов.

Ліцензійний договір повинен містити умови, які називаються суттєвими, без яких він вважатиметься не укладеним.

Такими суттєвими умовами ліцензійного договору є:

Тому при складанні ліцензійного договору насамперед необхідно приділяти увагу погодженню та включенню до нього вищевказаних обов'язкових умов.

Інші умови договору є факультативними, а тому у разі їх відсутності застосовуються норми законодавства та звичаї ділового обороту, що заповнюють прогалини. Але це не означає, що вони менш важливі для сторін.

Вид ліцензії

Щодо виду ліцензії, слід зазначити, що з договору має чітко випливати, яка ліцензія надається (виключна чи невиключна).

Виключна ліцензія видається лише одному ліцензіату та виключає можливість використання ліцензіаром програмного забезпечення у сфері, що обмежена цією ліцензією, та видачі іншим особам ліцензій на використання цього об'єкта у зазначеній сфері.

Невиключна ліцензія не виключає можливості використання ліцензіаром програмного забезпечення у сфері, яка обмежена цією ліцензією, та надання іншим особам ліцензій на використання цього об'єкта у зазначеній сфері.

Термін дії договору

Правильне та чітке визначення терміну дії договору також має важливе значення. За бажанням сторін можна визначити термін ліцензії на конкретний період чи весь період дії виняткових прав на програмне забезпечення.

У разі відсутності в ліцензійному договорі умови про строк договору він вважається укладеним на строк, що залишився до закінчення строку дії виключного майнового права на об'єкт права інтелектуальної власності, що визначений у договорі, але не більше ніж на п'ять років. Якщо за шість місяців до закінчення зазначеного п'ятирічного строку жодна із сторін не повідомить письмово іншу сторону про відмову від договору, договір вважається продовженим на невизначений час. У цьому випадку кожна зі сторін може будь-коли відмовитися від договору, письмово повідомивши про це іншу сторону за шість місяців до розірвання договору, якщо більший термін для повідомлення не встановлений за домовленістю сторін.

Територія дії договору

Також у разі відсутності у ліцензійному договорі умови про територію, на яку поширюються надані права на використання комп'ютерної програми, дія ліцензії поширюється на територію України. Тобто, з території дії ліцензійного договору виключаються інші країни.

Способи використання програмного забезпечення

За змістом ліцензійні договори програми відрізняються залежно від цілей ліцензування: використання у власній господарську діяльність чи поширення програми.

Залежно від цього, у ліцензійному договорі визначаються можливі способи використання програм.

Для першого варіанту цілком можливо передбачити такі способи використання програми як відтворення, функціональне використання.

У другому випадку необхідно детально опрацьовувати умови та порядок використання програмного забезпечення залежно від варіантів подальшої дистрибуції.

Необхідно звертати особливу увагу на те, що права на використання об'єкта права інтелектуальної власності та способи його використання, які не визначені у ліцензійному договорі, вважаються не наданими ліцензіату.

Таким чином, умови про засоби використання програм не можна формулювати шляхом написання – «на всі права» або шляхом виключення окремих прав. Це може спричинити значні проблеми для сторін договору.

Порядок передачі майнових прав на програмне забезпечення

Як правило, право використання програм надається одночасно з передачею їх екземплярів. Для упорядкування відносин між сторонами, передачу екземплярів та прав бажано оформити документально. Процедура приймання-передачі має бути детально висвітлена у ліцензійному договорі.

Ліцензійна винагорода

Конкретні умови про ліцензійне винагороду залежить від цілей укладання угоди.

У разі укладення договору з кінцевим користувачем ліцензійна винагорода може встановлюватись у фіксованій сумі, яка може виплачуватись одноразово або протягом певного періоду.

За договором з дистриб'ютором може виплачуватись винагорода як у твердій грошовій сумі за кожен реалізований екземпляр, або певна частина від доходу після реалізації програм. Тут також встановлюється порядок та строки виплати винагороди.

Інші положення договору

Також важливою умовою ліцензійного договору є положення про звітність за цим договором. У цьому пункті необхідно передбачити форму, строки та порядок подання звітів, оформлення актів після закінчення звітних періодів, збереження відповідної документації та надання доступу до неї.

Також до такого договору слід включити положення про гарантію наявності прав на програмне забезпечення, відповідальність сторін, форс-мажорні обставини, арбітраж, конфіденційність тощо.